Kapitola 1
MOOC – úvod do problematiky
Definice
MOOC [4] jsou kurzy:
- určené pro velký počet účastníků,
- přístupné komukoli, kdo má připojení k internetu, a to odkudkoli,
- otevřené všem bez požadavku vstupní znalosti a
- nabízejí kompletní kurz zdarma.
MOOC je dnes nedílnou součástí moderního on-line vzdělávání. MOOC je anglická zkratka, jejíž význam je massive open online course, tedy hromadný otevřený online kurz. Jednotlivá slova mají svůj zásadní význam.
- Hromadný – slovo odkazuje na velké množství studentů. MOOC je určený nikoli pro desítky či stovky zájemců, ale pro tisíce či desetitisíce (výjimečně dokonce ještě více) studentů. Jak toho lze dosáhnout? Jednak tomu napomůže volba jazyka kurzu: tisíců studentů dosáhneme mnohem jednodušeji, pokud bude kurz například v angličtině; naopak kurzy připravené v češtině mohou oslovit mnohem méně zájemců. Dále musí mít kurz přitažlivé téma, musí být adekvátně zpracovaný a mít vhodného (skvělého!) lektora (lektory). A musí být nabízen takovým způsobem, aby se informace o tom, že existuje, dostala k potenciálním zájemcům. Existuje i teoretické minimum, které je 150 účastníků kurzu.
- Otevřený – k dispozici všem bez omezení. Co to znamená? K absolvování kurzu nejsou vyžadovány žádné předběžné znalosti (prerekvizity) nebo vzdělání. To neznamená, že každý kurz musí být pro začátečníky; důležité však je, že ani v kurzu pro pokročilé nelze zápis do kurzu podmínit např. vstupním testem. A otevřenost zejména znamená, že (celý) kurz, tedy veškerý výukový obsah je zdarma, zájemce tedy není limitován nedostatkem peněz (nebo neochotou je vydat). Je zde však jedno velké ALE. Do kurzu je sice možné přihlásit se zdarma, procházet jeho části a plnit zadané aktivity. Řada kurzů umožňuje po jejich absolvování vydání certifikátu, a ten již zadarmo být nemusí. Ceny za vydání certifikátu se různí – často se pohybují mezi 100 až 200 USD. Případné další poplatky pak závisí na obchodním modelu kurzu – za peníze mohou být nabízeny dodatečné služby, např. doučování akademickými pracovníky nebo opravné kurzy.
- On-line – kurz je přístupný pomocí sítí elektronických komunikací a všechny aktivity spojené s kurzem probíhají na dálku. To znamená, že zájemce o kurz není omezen svou aktuální geografickou polohou, může kurz absolvovat odkudkoli. Podmínkou pochopitelně je připojení k internetu a přiměřené technické vybavení účastníka kurzu. Na druhou stranu je potřeba podotknout, že ne všechny aktivity spojené s kurzem musí jeho účastník nutně absolvovat on-line. Může si některé výukové materiály či objekty stáhnout (pokud to jejich licence umožňuje) a využívat je podle své potřeby off-line.
- Kurz – v MOOCu by mělo být k dispozici vše, co je potřeba ke zvládnutí dané problematiky, např.: výukové cíle, osnova, výukové plány, textové dokumenty (skripta), výuková videa, úlohy k procvičování, testy, komunikace s ostatními účastníky kurzu (fóra, sociální média), odkazy na další zdroje. Uvedené součásti MOOCu jsou většinou uspořádány do výukových týdnů; jednotlivé týdny mají obdobnou strukturu. Minimální rozsah kurzu je 1 ECTS [3], což odpovídá studijnímu úsilí v délce trvání 25–30 hodin.
Souhrn
MOOC je zkratka pro bezplatně přístupný on-line kurz, který je bez omezení k dispozici velkému množství zájemců.
Musí být MOOC v angličtině?
Může MOOC obsahovat prezenční aktivity?
Může být MOOC zpoplatněn?
Může být vstup do MOOC kurzu podmíněn vstupním testem?