7.1
Komponenty infraštruktúry verejného kľúča
PKI sa skladá z nasledujúcich komponentov:
  • certifikačná autorita (CA),
  • registračná autorita (RA),
  • validačná autorita (VA),
  • digitálne certifikáty.
A, samozrejme, kryptografia s verejným kľúčom (PKC).
+
32. Komponenty infraštruktúry verejného kľúča (PKI)
Obr. 32. Komponenty infraštruktúry verejného kľúča (PKI)
Certifikačná autorita
Definícia
Certifikačná autorita je spoločnosť, ktorá vytvára a distribuuje digitálne certifikáty.
Digitálny certifikát overuje, že menovaný subjekt certifikátu vlastní verejný kľúč. Ostatné (spoliehajúce sa strany) môžu dôverovať podpisom a tvrdeniam o súkromnom kľúči, ktorý sa zhoduje s certifikovaným verejným kľúčom. CA slúži ako dôveryhodná tretia strana, ktorej dôveruje subjekt certifikátu (vlastník) ako aj strana, ktorá sa na certifikát spolieha.
Podpisovanie certifikátov používaných v HTTPS (protokole bezpečného surfovania) je jedným z najbežnejších spôsobov použitia certifikačných autorít. Ďalšou populárnou aplikáciou je pre národné vlády vydávanie preukazov totožnosti, ktoré možno použiť na digitálne podpisovanie alebo elektronickú verejnú správu.
Registračná autorita
Definícia
V infraštruktúrach verejných kľúčov vykonáva registračná autorita (RA) funkciu registrácie certifikátov. Má na starosti prijímanie žiadostí o vydanie certifikátov od jednotlivcov, serverov, vecí a iných aplikácií, či už ide o počiatočnú registráciu alebo obnovenie. Tieto žiadosti overuje registračná autorita a postúpi ich certifikačnej autorite (CA).
Aj pri riadení životného cyklu certifikátov sa zúčastňuje registračná autorita. Zvážte prípad odvolania. RA zahŕňa obchodnú logiku na prijímanie žiadostí vrátane metód na overenie pôvodu žiadateľa a strany, ktorá by mala mať certifikát.
Z dôvodov dostupnosti a bezpečnosti je registračná autorita zvyčajne oddelená od certifikačnej autority. K RA je možné pristupovať cez používateľsky prívetivé GUI alebo pomocou API a štandardných protokolov, ktoré sa ľahko integrujú.
Validačná autorita
Certifikáty PKI sú overované validačným úradom (autoritou). Prístup k zoznamom zrušených certifikátov (CRL), protokol OCSP (Online Certificate Status Protocol) a sťahovanie reťazcov certifikátov CA sú príkladmi služieb overovania certifikátov. Pretože certifikáty je možné vydávať a odvolávať, je dôležité overiť pravosť certifikátu skôr, ako mu začnete dôverovať. Úlohou validačného orgánu je vyriešiť tento problém.
Vydávajúca certifikačná autorita je zodpovedná za poskytovanie aktualizácií stavu certifikátu validačnej autorite podľa zavedenej politiky. Pri používaní zoznamu CRL (CA) sa spoliehate na to, že každá pripojená certifikačná autorita vydá zoznam zrušených digitálnych certifikátov.
Digitálny certifikát
Digitálny certifikát je typ elektronickej identifikácie pre jednotlivé subjekty alebo organizácie, podobne ako ID. Obsahuje informácie, ako je identifikácia, sériové číslo a doba platnosti. V informáciách vidíme aj digitálny podpis certifikačnej autority, ktorý zabezpečuje pravosť certifikátu a verejný kľúč držiteľa certifikátu. Napríklad PKI umožňuje autentifikované spojenia a v kombinácii s inými kryptografickými prístupmi tiež zabezpečuje spojenia medzi dvoma komunikujúcimi strojmi, pretože identity dvoch strán možno potvrdiť pomocou digitálnych certifikátov. Takmer všetky v súčasnosti vydávané certifikáty zodpovedajú štandardu X.509.
Existujú certifikáty rôznych typov:
  • Certifikáty na podpisovanie kódu: Kód bol overený ako kód pochádzajúci od vývojárov a nebol upravený, vďaka čomu je softvér dôveryhodný. Používa sa na podpisovanie verzií softvéru a overovanie softvéru od predajcu alebo vývojára, aby sa potvrdilo, že je legitímny.
  • E-mailové certifikáty: Protokol S/MIME možno použiť na ochranu a overenie e-mailov, čo umožňuje odosielateľovi určiť autorstvo a zabrániť neoprávnenej manipulácii.
  • Certifikáty na podpisovanie dokumentov: Na podpisovanie dokumentov by sa mali používať programy Adobe, Microsoft a ďalšie softvérové programy, aby sa zaistilo, že budú nezmenené a dôveryhodné. Tento typ certifikátov sa takmer vždy používa, keď na dokumente vidíte digitálny podpis.
  • Certifikáty TLS (HTTPS): Používajú sa na zabezpečené spojenia HTTPS.
+
33. Príklad digitálneho certifikátu v systéme Microsoft Windows
Obr. 33. Príklad digitálneho certifikátu v systéme Microsoft Windows